• Historia szkoły

        •       Szkoła w Wielowsi istnieje już od 1595 roku. Była to szkoła parafialna. Jej organizatorem był ks. Albert Gawroński. Budynek szkolny został wzniesiony prawdopodobnie przez Tarnowskiego, a kierownikiem był Grzegorz z Częstowy. W początkach istnienia była to szkoła dwuizbowa. Nauka w tej szkole obejmowała zasady wiary, recytacji, katechizmu oraz podstawy nauk w zależności od zdolności ucznia. Najzdolniejsze dzieci kierowane były do dalszej nauki w szkołach, inne do rzemiosła lub rolnictwa. Dziewczęta przygotowywano do życia w rodzinie.

               W roku 1835 ks. Baczyński zorganizował przy kościele nową szkołę parafialną, którą sam kierował. Zajęcia odbywały się w drewnianym budynku, na miejscu którego stoi obecna szkoła. Były tam dwie izby lekcyjne, a naukę prowadził organista Kurasadowicz. Rodzice mieli obowiązek posyłać dzieci do szkoły i zobowiązali się za nią płacić. Nauka trwała od listopada do końca kwietnia. Dzieci uczyły się czytania, pisania i katechizmu. W 1860 roku do Wielowsi przybył nauczyciel Franciszek Honorowski, który uczył tu jeden rok.

               W 1861r. Matka Kolumba Białecka zwróciła się do biskupa przemyskiego z prośbą o zezwolenie nauczania dzieci w szkole parafialnej. W dniu rozpoczęcia nauki było 48 dzieci z Wielowsi i Koćmierzowa, a w następnym roku już 100 dzieci.

               Pierwszymi nauczycielkami były siostry Hiacynta Spikczyńska i Paulina Ozanna. Nauka odbywała się w dotychczasowym budynku od 8-ej do 12-ej, następnie była dwugodzinna przerwa obiadowa, po której dzieci wracały do szkoły na dalsze dwie godziny. Program szkolny obejmował trzy lata nauki od siódmego roku życia. Funkcjonowały dwa oddziały niższy i wyższy. Początkowo przyjmowano dzieci co trzy lata, a potem już co dwa lata. Organizowano uroczyste zakończenie roku szkolnego, na które przyjeżdżali Tarnowscy oraz Jan Zaklina - dziedzic Koćmierzowa.

               Szkoła wielowiejska bazowała na programach szkół ludowych z takimi przedmiotami jak: rachunki, geografia, historia, śpiew. Dziewczęta uczyły się robót kobiecych. Siostry sprowadzały podręczniki z Poznania na własny koszt, a szkoła uważana była za prywatną.  Niektórzy uczniowie po ukończeniu tej szkoły podejmowali obowiązki nauczycieli w innych wsiach.  W roku 1887 szkoła ta została zamieniona na etatową. W 1924 roku szkołę przeorganizowano na trzyklasową  z siedzibą w budynku klasztornym. W tym roku kierownikiem szkoły była Zofia Witkowska. Do szkoły uczęszczało 157 dzieci. W szkole przyklasztornej uczyły się do roku 1967.

           
          • W 1966 roku wmurowano kamień węgielny pod nową szkołę.

          W 1966 roku wmurowano kamień węgielny pod nową szkołę, którą wzniesiono ze składek Społecznego Funduszu Budowy Szkół i Internatów. Budowa szkoły trwała 1 rok. W roku 1967 staraniem społeczności wielowiejskiej oddano do użytku nowy, piętrowy budynek szkolny. Dyrektorem szkoły do której uczęszczało około 300 dzieci  z Wielowsi, Koćmierzowa, Sielca  i Zakrzowa został Wawrzyniec Duma. Uroczystego otwarcia nowej szkoły oraz odsłonięcia tablicy pamiątkowej, dokonał członek Rady Państwa Józef Ozga Michalski. Patronem szkoły został miejscowy poeta Stanisław Piętak.

          • - lata 1990 - 2002

          Od września 1990 roku dyrektorem szkoły został mgr Stanisław Szkwara. 15 października 1995 roku, na zebraniu został powołany Społeczny Komitet Budowy Sali Gimnastycznej. W skład komitetu wchodzili:  Szkwara Stanisław - dyrektor szkoły, Czopek Władysław - Przewodniczący Rady Osiedla Wielowieś, Rutyna Tadeusz - przewodniczący Społecznego Komitetu Budowy, Biernat Witold - skarbnik, Barkowski Wiesław, Kochanowicz Edward, Kozioł Janusz, Kutyła Zygmunt, Leończuk Jerzy, Mierzwa Grzegorz, Oszust Adam, Sala Zbigniew, Serafin Wiesław, Skiba Kazimierz, Woźniak Marian, Skrzypek Bolesław, Grzywacz Zenon, Rojek Stanisław, Gronek Józef,  Lipiec Aleksander.  11 grudnia 1995 roku, Społeczny Komitet zwrócił się do inż. Pawła Stawowego z prośbą o ujęcie sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej nr 8, w planie inwestycji sportowych na lata 1995-2005. Komitet zadeklarował swój udział w tej inwestycji poprzez prace społeczne. 6 listopada 1996roku  Zarząd Miasta nie wyraził zgody na dofinansowanie budowy sali gimnastycznej.  Jednak członkowie tego komitetu nie zrezygnowali z działań mających doprowadzić do rozpoczęcia tej budowy.  W ciągu roku 1997 komitet zdołał zgromadzić na koncie w Banku Spółdzielczym w Tarnobrzegu około 100 tysięcy złotych.  Zgromadził na terenie planowanej budowy około 50 tysięcy cegieł, wykonał bramę wjazdową i podjazd na ten teren oraz zwiózł na 250 m3 piasku. 18 lutego 1998 roku Prezydent Miasta Tarnobrzega wydał decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. 12 marca 1998 roku dyrektor szkoły zlecił mgr inż. Hieronimowi Skoczkowi wykonanie projektu technicznego sali gimnastycznej wraz z łącznikiem. W roku 1999 Zarząd Miasta Tarnobrzega ogłosił przetarg na wykonanie I etapu budowy sali gimnastycznej. Ten przetarg wygrała firma "Energopol TRADE Tbg". W roku następnym został ogłoszony ponowny przetarg na II etap budowy. Ten przetarg wygrała ta sama firma. 30 marca 2001 firma przekazała obiekt w całości do użytku Szkole Podstawowej nr 8 w Tarnobrzegu.

          21 czerwca 2001 roku  Prezydent Miasta Tarnobrzega, mgr inż. Jan Dziubiński przekazał salę gimnastyczną Dyrektorowi Szkoły Podstawowej nr 8 w Tarnobrzegu, mgr Stanisławowi Szkwarze. Poświęcenia dokonał ówczesny proboszcz tutejszej parafii, ks. kanonik Mieczysław Murawski.

           

          • 22 czerwca 2004 roku poświęcono i nadano sztandar Szkole Podstawowej nr 8 w Tarnobrzegu.
          • 19 czerwca  2008 roku odbyła się uroczystość jubileuszowa 40-lecia istnienia nowego budynku szkoły.
          • W szkole życie toczyło się normalnym tokiem aż do 19 maja 2010 roku – powódź
          • Od 25 maja 2010 roku rozpoczęliśmy naukę w Szkole Podstawowej nr 9 w Tarnobrzegu, gdzie gościliśmy w tym trudnym dla nas okresie.
          • 28 maja 2010 roku 51 uczniów naszej szkoły wyjechało na zieloną szkołę do Muszyny.  W tym czasie osiedle Wielowieś nawiedziła druga fala powodziowa.
          • 7 czerwca 2010 roku powróciliśmy z zielonej szkoły i kontynuowaliśmy naukę w Szkole Podstawowej nr 9 w Tarnobrzegu do końca roku szkolnego 2009/2010.
          • 1 września 2010 roku rozpoczęliśmy naukę w murach naszej ulubionej szkoły. Chociaż warunki nie były idealne to czuliśmy wielką radość i nadzieję na przyszłość.
          • 17 kwietnia 2011 roku byliśmy współorganizatorami akcji charytatywnej „Niedziela Palmowa dla bliźniego…”. Przygotowywaliśmy stroiki i ozdoby wielkanocne, a potem sprzedawaliśmy je na kiermaszu,  który odbył się w Niedzielę Palmową przy Parafii  Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Tarnobrzegu.

           

           

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa nr 8 w Tarnobrzegu
      • (+15) 822 05 93
      • ul. St. Piętaka 53 39-400 Tarnobrzeg 39-400 Tarnobrzeg Poland
      • /sp8tarnobrzeg/SkrytkaESP
      • Szkoła Podstawowa nr 8 im. Stanisława Piętaka ul. Stanisława Piętaka 53 39-400 Tarnobrzeg sp8tarnobrzeg@op.pl (+15) 822 05 93 Inspektorem Ochrony Danych jest: Przemysław Rękas tel. (+48) 15 81 81 510 e-mail: iodjo@um.tarnobrzeg.pl
    • Logowanie