Wiadomości
Najlepszy czytelnik roku 2014
Dzień Kobiet w naszej szkole
9 marca świętowaliśmy na wesoło Dzień Kobiet. Z tej okazji uczniowie klasy V i IV zaprezentowali przedstawienie podczas którego poprowadzili widzów przez historię, ukazując rolę kobiety w poszczególnych epokach. Zrobili to, rzecz jasna, z przymrużeniem oka, więc śmiechu było co niemiara. Przedstawienie bardzo podobało się wszystkim.
Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego złożyli życzenia wszystkim Paniom, a do życzeń doączyli piękną różę.
III miejsce w turnieju piłki nożnej
4 marca 2015 r uczniowie klasy IV i V naszej szkoły wzięli udział w turnieju piłki nożnej organizowanym przez Szkołę Podstawową nr 3 -,,Trójka Cup ". Reprezentanci naszej szkoły zajęli w nim wysokie III miejsce, ustępując pola tylko SP 10 i SP 3. O drugim miejscu decydowała większa ilość strzelonych goli przez uczniów SP3 .W turnieju wzięło udział 6 szkół podstawowych. Nasi piłkarze pokonali SP 9 - 2:0, SP 4 - 1:0, SP 11 - 3:1 ,ulegli jednak SP 3 - 0:2 i SP 10 - 0:2. Najlepszym piłkarzem turnieju został uczeń naszej szkoły - JAKUB WĘGIEL - zdobywca 7 goli.
"Podaruj książkę bibliotece"
Biblioteka szkolna
zaprasza do wzięcia udziału w akcji
Wszystkich czytelników i sympatyków książek zapraszamy do włączenia się w akcję.
Celem akcji jest wzbogacenie księgozbioru o ciekawe pozycje książkowe. Jeżeli przeczytałeś lektury lub książki, które warto polecić innym - przekaż je do biblioteki. Wystarczy nawet jedna uwolniona książka z własnej kolekcji. Przekazane książki będą służyć innym czytelnikom.
Zapraszamy do współpracy z naszą biblioteką.
Otrzymaliśmy certyfikat "Szkoła Przyjazna Rodzinie"
Z radością informujemy, że w dniu 23.02.2015r. nasza szkoła otrzymała certyfikat „Szkoła Przyjazna Rodzinie”. Zobowiązaliśmy się, jako szkoła, że w ramach tego projektu będziemy:
- dążyć do realizowania działań formacyjnych skierowanych do uczniów, ich rodziców oraz grona pedagogicznego, polegających na organizowaniu warsztatów, szkoleń podkreślających pozytywną rolę rodziny w rozwoju osobowym człowieka
- nie propagować oraz podejmować działania uniemożliwiające propagowanie przez osoby trzecie treści szkodliwych dla dzieci, w szczególności promujących przedwczesną inicjację seksualną, kwestionujących biologiczną oraz kulturową stabilność ról płciowych kobiet i mężczyzn oraz głoszących odrębność płci społecznej czy kulturowej od płci biologicznej, a także kwestionujących znaczenie rodziny i autorytetów w rozwoju emocjonalnym, intelektualnym i duchowym dzieci.
Program „Szkoła Przyjazna Rodzinie” wychodzi naprzeciw potrzebie coraz lepszej współpracy szkół z rodzicami uczniów w zakresie wychowania i przekazywania młodemu pokoleniu spójnego systemu wartości. Wychowanie oparte na podstawach wyrosłych z europejskiego kręgu kulturowego, u którego podstaw leży odpowiedzialność, wartość rodziny, szacunek dla życia daje gwarancję przygotowania młodych ludzi do podjęcia odpowiedzialności za własną rodzinę, kraj i życie społeczne. W ostatnich latach można zaobserwować coraz silniejszą promocję w szkołach ideologii przeciwstawiających się wartościom zakorzenionym w polskiej oraz europejskiej tradycji i kulturze. W wielu placówkach oświatowych prowadzone są zajęcia promujące podejmowanie wczesnej inicjacji seksualnej, kwestionujące biologiczną oraz kulturową stabilność ról płciowych kobiet i mężczyzn, głoszące odrębność płci społecznej czy kulturowej od płci biologicznej oraz kwestionujące znaczenie rodziny czy autorytetów w rozwoju emocjonalnym, intelektualnym i duchowym dzieci.
„Szkoła Przyjazna Rodzinie” to program, który tworzy przestrzeń współpracy dla szkół, organizacji pozarządowych i osób zaangażowanych w promocję wartości rodzinnych. Jego celem jest uczynienie ze szkoły miejsca przyjaznego rodzinie, tzn. takiego, w którym dostrzegana i respektowana jest jej wartość i rola w rozwoju osobowym człowieka. Przyznawany w ramach programu certyfikat ma być dla rodziców znakiem, że w danej placówce wartości rodzinne są uznawane i będą oni wspierani w procesie wychowawczym.
Zabawa karnawałowa
Karnawał to czas zabaw i radości. W czwartek odbyła się w naszej szkole zabawa choinkowa w której uczestniczyli uczniowie klas I - VI. Na ten dzień sala zamieniła się w salę balową, pięknie udekorowaną kolorowymi wstążkami i balonami. Uczniowie młodszych klas licznie przybyli w pięknych i pomysłowych strojach, wcielając się w różne postacie. Przy błysku profesjonalnego oświetlenia i dźwiękach największych przebojów, prezentowanych przez DJ, wszyscy doskonale bawili się. W przerwie uczniowie udali się do swoich klas na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.
Zabawa karnawałowa była udana. Kolejne karnawałowe szaleństwo dopiero za rok.
Żywa lekcja historii
We wtorek 20 stycznia odbyła się w naszej szkole żywa lekcja historii. Mieliśmy okazję odbyć podróż w czasie do wieków, kiedy rycerze zakuci w zbroje i z mieczem w ręku nie szczędzili wysiłku aby bronić honoru i Ojczyzny. Mogliśmy poznać obyczaje i kulturę epoki średniowiecza. Dużym zainteresowaniem cieszyły się zagadnienia dotyczące dawnego prawa oraz prezentowane narzędzia tortur. Uczniowie mogli obejrzeć dokładnie wszystkie rekwizyty, przymierzyć hełm i elementy zbroi, a nawet zmierzyć się z rycerzem.
Pokaz bardzo podobał się wszystkim i na długo pozostanie w pamięci uczniów.
Jasełka szkolne
Niedziela 18 stycznia 2015r. w naszej szkole była dniem szczególnym. Odbyły się Jasełka Szkolne, na które zaproszeni zostali mieszkańcy osiedla Wielowieś. Swoją obecnością zaszczycili nas: Zastępca Naczelnika Wydziału EZKiS p. Agnieszka Kopeć, Wiceprzewodnicząca Rady Miasta p. Bożena Kapuściak, Radny Rady Miasta p. Marian Zioło, siostry Dominikanki, ks. Kanonik Andrzej Jaworski, Licznie przybyli rodzice, rodzeństwo i dziadkowie naszych uczniów. W jasełkach brali udział uczniowie klas I-VI przygotowani przez nauczycieli SP 8 w Tarnobrzegu.
Uroczystość rozpoczęła Pani Dyrektor Małgorzata Mierzwa, która przywitała zebranych, następnie modlitwę odmówił Ksiądz Proboszcz Dariusz Woźniczka i wspólnie zaprosili do obejrzenia Jasełek. Aktorzy odziani w cudowne stroje biblijne przenieśli widzów do czasów narodzenia Syna Bożego. Dzieci odgrywały poszczególne sceny z ogromnym zaangażowaniem oraz pięknie śpiewały kolędy. Dzięki zaangażowaniu uczniów i nauczycieli udało się stworzyć niepowtarzalny klimat Świąt Bożego Narodzenia.
Przedstawienie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem, dostarczyło wielu pozytywnych emocji i jeszcze mocniej zintegrowało społeczność szkolną i lokalną. Rada Rodziców przygotowała kiermasz ciast, z którego dochód przeznaczony będzie na potrzeby szkoły.
Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w przygotowanie jasełek.
Zaproszenie na Jasełka
Serdecznie zapraszamy
wszystkich mieszkańców Osiedla Wielowieś na Jasełka.
Przedstawienie odbędzie się w naszej szkole w niedzielę 18 stycznia 2015r. o godzinie 15:00
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa
W ramach partnerskiej współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną i jej Filią nr 5 w Tarnobrzegu, w związku z realizacją Programu Biblioteki Narodowej „Zakup nowości wydawniczych zgodnie z potrzebami partnerskich bibliotek szkolnych”, nasza biblioteka szkolna otrzymała na rok szkolny 2014/15 w depozyt 82 książki. Wśród nich uczniowie - nasi czytelnicy znajdą ciekawe pozycje, np.: „Legenda o poznańskich koziołkach”- E. Piotrowskiej, „Legendy polskie” – W. Chotomskiej, „Co to znaczy” G. Kasdepke. Zapraszamy uczniów do pożyczania książek!
Cicha noc, święta noc...
Wspólne śpiewanie kolęd i modlitwa prowadzona przez księdza proboszcza wprowadziły nas w miły, świąteczny nastrój.
Wycieczka do Kielc
Uczniowie klasy czwartej:
W czwartek 4 grudnia byliśmy na wycieczce w Kielcach.
Zwiedzaliśmy największą w Polsce Wystawę Budowli z Klocków LEGO. Wśród makiet widzieliśmy słynne budowle, roboty i statki kosmiczne oraz plany filmowe i postaci z bajek. Jedną z głównych atrakcji wystawy jest model statku Star Destroyer znanego z filmu Gwiezdne Wojny. Niezapomniane wrażenia wywarła na nas makieta kolejowa z jeżdżącymi pociągami z klocków LEGO. Hitem wystawy okazała się makieta Stadionu Narodowego w Warszawie.
Następnym etapem naszej wycieczki było zwiedzanie Oceanarium. Oglądaliśmy niespotykane gatunki ryb, pochodzące z różnych odległych zakątków świata, żywą rafę koralową, ukwiały, ryby z morskich głębin jak również z egzotycznych rzek. Naszą uwagę zwróciły piękne, a tak niebezpieczne piranie. Jednak najwięcej emocji budziło akwarium z rekinami. Wizyta w Oceanarium to niezwykła okazja do obejrzenia cudów podwodnego świata.
Wszystkim bardzo podobała się wycieczka. Każdy znalazł coś interesującego dla siebie. Zadowoleni i pełni wrażeń wróciliśmy do domu.
Dziękujemy rodzicom, a szczególnie pani A. Osowskiej za zorganizowanie tak wspaniałej wycieczki.
Święta tuż, tuż…
Najmłodsi uczniowie naszej szkoły ( kl.I, kl.II, kl.III) odwiedzili jedyne i pierwsze na świecie Muzeum Bombki Choinkowej w Nowej Dębie.
Po muzeum oprowadzał uczniów przewodnik, który pokazywał stanowiska z pięknie udekorowanymi choinkami, z różnych części świata i epok. Niezapomniane wrażenia zapewniały również galerie z setkami unikatowych i niepowtarzalnych ozdób, oraz tysiącami ręcznie wyprodukowanych bombek. Potem wszyscy z zainteresowaniem obserwowali, jak takie cudeńka się wykonuje- od wydmuchiwania do dekorowania. Oczywiście najwięcej emocji dostarczyło dzieciom samodzielne malowanie ozdób choinkowych i zakupy. Pamiątką z pobytu w tej fabryce są bombki z imieniem dziecka. Wrażenia z tej wycieczki były niesamowite i doskonale wprowadziły dzieci w nastrój świąteczny.
Dziś są andrzejki
Nie trzeba znać żadnego Andrzeja, żeby świętować jego imieniny. Dawniej istotę tego świętowania stanowiły wróżby, do których panny podchodziły z wielką powagą. My skupiliśmy się nie tyle na wróżbach, co na dobrej zabawie.
Przekłuwaliśmy serca z imionami, sprawdzając jak będzie nazywał się nasz mąż lub żona. Losowaliśmy karteczki z zawodami. Dowiadywaliśmy się co dobrego i ciekawego spotka nas w przyszłości. Obieraliśmy jabłka, by z obierek odczytać pierwszą literę imienia przyszłego wybranka lub wybranki. Dziewczyny rzucały but za siebie - odwrócony do drzwi noskiem zapowiadał szybkie zamążpójście. Wybieraliśmy spodki, pod którymi znajdowała się obrączka, pierścionek albo puste miejsce. A na koniec tradycyjnie "wędrowały buty". Czyj but pierwszy doszedł do drzwi, ta osoba jako pierwsza miałaby założyć rodzinę. My w te wróżby kompletnie nie wierzymy, bo co roku wychodzi nam co innego. Wszyscy jednak zgodnie twierdzimy, że dzień upłynął nam wesoło.
Uczniowie kl. I, II, III
Podsumowanie Obchodów Roku Stanisława Piętaka w naszej szkole
W związku z ogłoszeniem w Tarnobrzegu roku 2014 Rokiem Stanisława Piętaka nasza szkoła, jako że jest to Patron naszej placówki, przedsięwzięła wiele inicjatyw związanych z przybliżeniem mieszkańcom naszego regionu tego wybitnego poety .
Nasze inicjatywy:
- Miejski Konkurs Plastyczny ,,Wieś dawniej i dziś”.
- Występ uczniów podczas pikniku rodzinnego ..Tarnobrzeg w Unii”- prezentacja inscenizacji bajki Stanisława Piętaka ,,Jak Zosia szukała braciszka Piotrusia”.
- ,,Wywiad z Patronem”- uroczystość poświęcona życiu i twórczości pisarza.
- Powiatowy Konkurs Interdyscyplinarny ,,Znani i nieznani pisarze powiatu tarnobrzeskiego” o Stanisławie Piętaku.
- Maraton czytania najpopularniejszej powieści patrona naszej szkoły ,,Młodość Jasia Kunefała” w Miejskiej Bibliotece Publicznej.
- Miejski Bieg im. Stanisława Piętaka
- Miejski Konkurs Literacki ,,Wiersz o mojej rodzinnej miejscowości”
Uroczystość zakończenia obchodów Roku Stanisława Piętaka odbyła się w dniu 25 listopada 2014 roku w Szkole Podstawowej nr 8 w Tarnobrzegu. Wzięli w niej udział zaproszeni goście: Pan Prezydent - Norbert Mastalerz, Naczelnik Wydziału Oświaty - pani Anna Czaplińska, Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej - pani Stanisława Mazur, Dyrektor Przedszkola nr 8 - pani Grażyna Baran, pani Sylwia Bornos – bibliotekarz z Filii nr 5 MBP w Tarnobrzegu oraz uczniowie, nauczyciele, rodzice i mieszkańcy osiedla.
Spotkanie rozpoczęła Pani Dyrektor Małgorzata Mierzwa, która powitała przybyłych gości i przypomniała w jaki sposób uczciliśmy pamięć patrona naszej szkoły w ciągu całego roku 2014. Pani Dyrektor podzieliła się także wrażeniami ze spotkania z żoną Stanisława Piętaka – panią Aleksandrą Piętak w jej domu w Warszawie. Spotkanie to odbyło się 23 listopada 2014 r. Również syn poety i pisarza p. Piotr Piętak serdecznie podziękował za pamięć o Ojcu.
Całą uroczystość uświetnił występ uczniów naszej szkoły. Na zakończenie zostały wręczone nagrody i wyróżnienia za udział w konkursach. Obchody zakończenia Roku Piętakowskiego upłynęły w miłej i odświętnej atmosferze.
Miejski Konkurs Literacki „Wiersz o mojej rodzinnej miejscowości”- rozstrzygnięty…
Z okazji obchodów Roku Stanisława Piętaka w Tarnobrzegu Szkoła Podstawowa nr 8 zorganizowała Miejski Konkurs Literacki „Wiersz o mojej rodzinnej miejscowości”. Konkurs był adresowany do uczniów szkół podstawowych klas IV – VI. Głównym celem było: pobudzenie dzieci do twórczej pracy oraz popularyzacja lokalnego patriotyzmu. W konkursie wzięło udział 7 tarnobrzeskich szkół podstawowych. Nadesłano 27 prac. W dniu 20 listopada 2014 roku w Szkole Podstawowej nr 8 odbyło się posiedzenie Komisji Konkursowej, która dokonała oceny nadesłanych prac i przyznała nagrody i wyróżnienia następującym uczniom:
I miejsce – Klaudia Motyka – ucz. kl. V SP nr 8
II miejsce – Emilia Ślęp – ucz. kl. IV b SP nr 9
III miejsce – Julia Jajko – ucz. kl. IV SP nr 7
Wyróżnienia:
Blanka Bornos – ucz. kl. VI SP nr 10
Wiktoria Fajt – ucz. kl. VI d SP nr 3
Robert Lipiński – ucz. kl. V d SP nr 4
Adam Węgiel – ucz. kl. V SP nr 11
Gratulujemy laureatom, składamy podziękowania opiekunom za przygotowanie i przesłanie prac na konkurs.
Wręczenie nagród i dyplomów odbędzie się 25 listopada 2014 roku o godz. 12.00 w Szkole Podstawowej nr 8 podczas uroczystości zakończenia obchodów Roku Stanisława Piętaka w Tarnobrzegu.
Organizatorzy konkursu: Krystyna Mantchoff i Anna Tymuła.
Narodowe Święto Niepodległości
11 listopada 2014 roku odbyły się w Tarnobrzegu uroczystości związane z 96. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. Rozpoczęła je msza święta w intencji ojczyzny w Kościele O.O Dominikanów, a oficjalne obchody na Placu Bartosza Głowackiego uświetnił występ artystyczny młodzieży z Gimnazjum nr 1. Po apelu liczne delegacje złożyły wiązanki kwiatów przed pomnikiem Bartosza Głowackiego. Naszą szkołę reprezentował Poczet Sztandarowy w składzie: Jakub Gromek, Natalia Kępa, Julia Lis oraz opiekunowie: K. Mantchoff i M. Sokołowska.
Listopadowe dni zadumy
Wszystkich Świętych i Zaduszki to dni pełne refleksji i zadumy. Wspominamy wtedy naszych bliskich, którzy od nas odeszli do wieczności. Uczniowie klas I- III wraz z nauczycielami, w tym szczególnym czasie, wybrali się na groby nieznanych żołnierzy, by w ten sposób uczcić ich pamięć. Po zapaleniu zniczy, krótkiej modlitwie, uczniowie minutą ciszy oddali hołd, tym co polegli walcząc o wolność naszej ojczyzny.
Dzieckiem być...
- Dzieckiem być to wspaniała sprawa, szczególnie wtedy, gdy wokół tyle kolorowych liści, a pani zaproponuje w-f na dworze. Można poskakać, poszaleć, powygłupiać się do woli wśród jesiennego puchu. Zresztą co tu dużo opowiadać, obejrzyjcie zdjęcia, a dowiecie się w jakich byliśmy nastrojach.
Spotkanie z Szewczykiem Dratewką
28 października 2014 r. uczniowie kl. I-III pojechali do TDK na przedstawienie pt. „Szewczyk Dratewka”. Dzieciom bardzo podobały się barwne stroje aktorów, scenografia, efekty świetlne i piosenki.
Widzowie spontanicznie reagowali zarówno na sytuacje humorystyczne jak i budzące grozę. Dzieci gromkimi brawami nagrodziły występujących aktorów. Twierdziły, że przedstawienie bardzo im się podobało i chętnie zobaczą kolejne w wykonaniu aktorów wrocławskiego teatru.
Archiwum Aktualności
- Maj 2025
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Grudzień 2022
- Październik 2022
- Wrzesień 2022
- Czerwiec 2022
- Kwiecień 2022
- Marzec 2022
- Wszystkie
Jadłospis