• Regulamin biblioteki

• REGULAMIN BIBLIOTEKI SZKOLNEJ

przy Szkole Podstawowej nr 8 w Tarnobrzegu

1.     Z biblioteki mogą korzystać uczniowie, nauczyciele, inni pracownicy szkoły oraz rodzice.

2.     Ze zgromadzonych w bibliotece zbiorów można korzystać:
          - wypożyczając je do domu,
          - czytając lub przeglądając na miejscu (księgozbiór podręczny, czasopisma, multimedia),
          - wypożyczając komplety książek do pracowni przedmiotowych

3.      Zbiory audiowizualne mogą wypożyczać tylko nauczyciele.

4.     Jednorazowo można wypożyczyć 2 książki na okres 4 tygodni. W uzasadnionych przypadkach biblioteka może ograniczyć lub zwiększyć liczbę wypożyczeń.

5.     Istnieje możliwość przedłużenia okresu wypożyczenia pod warunkiem braku zapotrzebowania na określone zbiory ze strony innych czytelników.

6.     Wypożyczone materiały należy chronić przed zniszczeniem i zagubieniem. Czytelnik przed wypożyczeniem powinien zwrócić uwagę na ich stan i zauważone uszkodzenia zgłosić nauczycielowi bibliotekarzowi.

7.     Czytelnik, który zagubi lub zniszczy książkę lub inny dokument ze zbiorów bibliotecznych, zobowiązany jest odkupić taką samą lub inną wskazaną przez nauczyciela bibliotekarza pozycję, o wartości odpowiadającej aktualnej cenie księgarskiej pozycji zagubionej (zniszczonej).

8.     Wszystkie wypożyczone materiały powinny być zwrócone przed końcem roku szkolnego.

9.      Czytelnicy opuszczający szkołę (uczniowie, pracownicy) zobowiązani są przed odejściem rozliczyć się z biblioteką.

Opracowanie: Elżbieta Biernat

Regulamin korzystania z czytelni

oraz  Internetowego Centrum Informacji Multimedialnej

1.     Z komputerów umieszczonych w czytelni mogą korzystać wszyscy uczniowie , nauczyciele i pracownicy administracyjni w godzinach pracy biblioteki szkolnej.

2.     Przed zajęciem miejsca przy komputerze należy wpisać do zeszytu odwiedzin czytelni: imię i nazwisko , klasę, datę , numer stanowiska komputerowego, temat pracy przy komputerze lub stronę internetową. Wpis potwierdzić własnoręcznym podpisem.

3.     Komputery w czytelni z dostępem do Internetu służą wyłącznie do dydaktyki i poszukiwania informacji naukowych.

4.     Nie można przynosić własnych nośników pamięci i wprowadzać ich do komputerów znajdujących się w czytelni.

5.     Użytkownicy komputerów zobowiązani są do korzystania z nich zgodnie z ich przeznaczeniem, to znaczy w celach edukacyjnych. Nie można wykorzystywać komputerów do prowadzenia prywatnej korespondencji (e- mail) lub do gier i zabaw.

6.     Korzystać można tylko z zainstalowanych programów. Zabrania się instalowania innych programów oraz dokonywania zmian w już istniejących oprogramowaniach.

7.     Przy jednym stanowisku komputerowym mogą przebywać maksymalnie dwie osoby, pracujące w ciszy i niezakłócające rytmu pracy biblioteki.

8.     Wszelkie uszkodzenia lub nieprawidłowości w pracy komputerów należy zgłaszać natychmiast bibliotekarzowi bez podejmowania samowolnej próby naprawy.

9.     Czytelnikom korzystającym z czytelni nauczyciel bibliotekarz pomaga w doborze odpowiedniej lektury, proponuje źródła informacji, stara się pomóc w skutecznym znalezieniu informacji.

10.           W czytelni obowiązuje cisza i zasady kulturalnego zachowania.

11.           W czytelni nie można spożywać posiłków i pić napojów.

12.           Za zniszczenia dokonane przez ucznia w czytelni ( uszkodzenie komputera, książki itp.) odpowiadają materialnie rodzice uczenia.

13.           Niestosowanie się do regulaminu może pozbawić czytelnika prawa do korzystania z czytelni.

Opracowanie: Elżbieta Biernat