• Dokumenty szkolne

• Regulamin Rady Pedagogicznej

REGULAMIN RADY PEDAGOGICZNEJ

Szkoły Podstawowej nr 8 w Tarnobrzegu

1. Rada Pedagogiczna jest kolegialnym organem szkoły realizującym statutowe zadania dotyczące kształcenia, wychowania i opieki.
          2. Przewodniczącym Rady jest dyrektor szkoły.
          3. W skład  Rady wchodzą wszyscy nauczyciele zatrudnieni w szkole.
          4. W posiedzeniach Rady mogą brać także udział  z głosem doradczym lub jako obserwatorzy osoby zaproszone przez jej przewodniczącego za zgodą oraz na wniosek rady pedagogicznej. Mogą to być :
          • pracownicy ekonomiczni, administracyjni i obsługi szkoły:
          • przedstawiciele rodziców \ Rady Rodz. \ ;
          • przedstawiciele samorządu uczniowskiego.\ ORU\
          • pracownicy szkolnej służby zdrowia;
          • przedstawiciele jednostek obsługi oświaty, organizacji społecznych i zakładów pracy współpracujących ze szkołą;
          1. Rada Pedagogiczna obraduje na posiedzeniach plenarnych.
          2. Zebrania plenarne są organizowane: przed rozpoczęciem roku szkolnego, w każdym okresie – semestrze \ klasyfikacja\, po zakończeniu roku szkolnego oraz w miarę potrzeb bieżących.
          3. Posiedzenia rady mogą być organizowane z inicjatywy: przewodniczącego, organu sprawującego nadzór pedagogiczny, organu prowadzącego szkołę, co najmniej 1\3 członków Rady Pedagogicznej.
          4. Przewodniczący przygotowuje i prowadzi zebrania rady oraz jest odpowiedzialny za zawiadamianie \ z odpowiednim wyprzedzeniem \ wszystkich jej członków o terminie i tematyce posiedzenia.
          5. Dyrektor szkoły przedstawia Radzie Pedagogicznej dwa razy w roku szk. sprawozdania z działalności  szkoły i wnioski wynikające ze sprawowanego nadzoru pedagogicznego.
          6. Przewodniczący rady zapoznaje jej członków i innych pracowników szkoły z obowiązującymi przepisami prawa szkolnego oraz interpretuje tryb i formy jego stosowania.
          7. Do czasu powołania ,, rady szkoły ’’ kompetencje stanowiące sprawuje rada pedagogiczna szkoły.
          8. Do kompetencji stanowiących rady należy:

-      zatwierdzanie planów pracy szkoły \ po opinii Rady Rodz.\

• zatwierdzenie wyników klasyfikacji i promocji uczniów,
          • podejmowanie uchwał w sprawie innowacji i eksperymentów pedagogicznych w szkole / po zasięgnięciu opinii Rady Rodziców/,
          • wyrażanie zgody na egzaminy klasyfikacyjne z przyczyn nieusprawiedliwionych z jednego lub wszystkich przedmiotów obowiązkowych,
          • zatwierdzanie szkolnych regulaminów o charakterze wewnętrznym.
          1. Do kompetencji opiniodawczych Rady Pedagogicznej należy ocena:

organizacji pracy szkoły, podziału godzin, rozkładu zajęć pozalekcyjnych, projektu finansowego szkoły, wniosków dyrektora o przyznanie nauczycielom nagród, odznaczeń

i innych wyróżnień / statuetka/, przydziału nauczycielom stałych prac i zajęć w ramach wynagrodzenia zasadniczego oraz dodatkowo płatnych zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych, szkolnego zestawu programów.

1. Rada Pedagogiczna podejmuje uchwały na zebraniach zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy jej członków.
          2. Przewodniczący Rady jest zobowiązany do realizacji uchwał Rady.
          3. Realizacja uchwał Rady jest obowiązkiem wszystkich pracowników szkoły i uczniów / także wtedy, gdy członek Rady zgłosił do nich swoje zastrzeżenia – zgodnie

z regulaminem Rady Pedagogicznej/.

1. Dyrektor szkoły może wstrzymać wykonanie uchwał Rady Pedagogicznej, jeżeli stwierdzi, że są one niezgodne z przepisami prawa. O fakcie tym powiadamia niezwłocznie organy : prowadzący i sprawujący nadzór pedagogiczny, który uchyla uchwałę. Decyzja organu sprawującego nadzór pedagogiczny po poinformowaniu organu prowadzącego jest ostateczna.
          2. Rada Pedagogiczna może wystąpić z wnioskiem do organu prowadzącego o odwołanie

z funkcji dyrektora szkoły.

1. Organ prowadzący szkołę jest zobowiązany prowadzić postępowanie wyjaśniające

w ciągu 14 dni od otrzymania uchwały Rady Pedagogicznej.

1. Członkowie RP zobowiązani są do :
          • przestrzegania postanowień prawa szkolnego oraz wewnętrznych zarządzeń dyrektora szk.
          • czynnego uczestnictwa we wszystkich zebraniach i pracach Rady i jej komisji,
          • składania przed Radą sprawozdań z wykonania przydzielonych zadań,
          • ni ujawniania spraw poruszanych na posiedzeniach RP, które mogą naruszać dobra osobiste uczniów, rodziców, nauczycieli, a także innych pracowników szkoły.
          1. RP powołuje, w zależności od potrzeb, stałe komisje, lub doraźne.
          2. Zebrania RP są protokołowane w księdze protokołów.
          3. Protokół zebrania RP podpisuje przewodniczący obrad , protokolant i członkowie RP.

W protokole należy zamieścić informację o obecności członków Rady na posiedzeniu.

1. Członkowie RP mogą zapoznać się z treścią protokołu w ciągu 7 dni od jego napisania

i zgłosić w ciągu 10 dni ewentualne poprawki przewodniczącemu obrad / poprawki należy zgłaszać w formie pisemnej/. Rada na następnym posiedzeniu decyduje o wprowadzeniu zgłoszonych poprawek.

1. Księga protokołów RP może być udostępniona na terenie szkoły jej nauczycielom oraz organom nadzorującym szkołę.
          2. Protokoły z posiedzeń Rad Pedagogicznych należy sporządzić w ciągu 10 dni.